آکوجان، روستای محبوب طبیعت(خبر جام جم )

 
چرا ما درباره قزوین به شما کمتر گفته‌ایم؟ چرا از زیبایی‌های این استان برایتان ننوشتیم تا زودتر به آن سفر کنید؟ چرا قزوین را فراموش کرده بودیم؟! نه! نگران نباشید! هنوز دیر نیست! به قول قدیمی‌ها ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.

 

دقیقا همین آخر هفته، می‌تواند به فرصتی مناسب برای سفر به استان قزوین تبدیل شود، اما مشکل معرفی قزوین به عنوان مقصد سفر، فراوانی جاذبه‌های گردشگری این استان است که باعث می‌شود هر کدام را برای معرفی انتخاب کنیم، به خیالمان برسد در حق بقیه کوتاهی کرده‌ایم. با این حال از آنجا که ناچاریم از میان این همه زیبایی، یکی را انتخاب کنیم ما سراغ روستای آکوجان رفته‌ایم. این روستا از توابع بخش رودبار استان قزوین است که قدمت سفالینه‌های به دست آمده از آن به دوره ساسانیان می‌رسد. روستای آکوجان در دره قرار گرفته است و به همین دلیل آب و هوایی خنک دارد و بهترین انتخاب برای مسافران تابستانی گرماگریز به حساب می‌آید. روستا شبیه جزیره‌ای است که روی موج دریایی سبز شناور است. این دریای سبز، باغ‌هایی از گردو، فندق و زغال اخته است و رودهایی از دامنه کوه‌های اطراف روستا به داخلشان سرک کشیده‌اند و باصفاترشان کرده‌اند. طبیعت با روستای آکوجان میانه خوبی دارد و علاوه بر باغ‌های پربار، برای آنها انواع گیاهان دارویی را در زمین‌های اطراف روستا به ارمغان آورده است؛ گیاهانی مانند گل گاوزبان، خاکشیر، گل ختمی و گون که هر کدام مصارف دارویی ویژه‌ای دارند و می‌توانند انواعی از بیماری‌ها را بدون نیاز به داروهای شیمیایی شفا دهند. اگر به حیات‌وحش علاقه‌مند باشید و چشم‌هایتان کنجکاو و نکته‌بین باشند، آن وقت شاید روباه‌های کوچک حنایی، کبک‌ها، خرگوش‌ها و بزهای کوهی را هم وقت گردش در اراضی خوش‌آب و هوای روستا ببینید، اما دور شدن از روستا شاید به صلاحتان نباشد چون علاوه بر این جانوران، گراز، پلنگ، خرس، گرگ و شغال هم جزو حیات‌وحش این منطقه به شمار می‌آیند. برای سفر به روستای آکوجان، باید به یکی از شهرهای قزوین یا رازمیان بروید؛ اگر قزوین را انتخاب کنید جاده‌ای آسفالته شما را به این روستا می‌رساند، اما اگر رازمیان را پسندیدید، آن وقت باید جاده شوسه و خاکی‌اش را تاب بیاورید.

علی یوشی‌زاده

/ 1 نظر / 35 بازدید
غزل

سلام خوبي؟ چند روز پيش يکي از دوستانم سايت زير رو بهم معرفي کرد که باهاش تبادل لينک کنم من فکر کردم تاثيري نداره ، ولي بعد از اين که وبلاگم رو تو اين سايت و سايت هاي شبيهش لينک کردم هر روز بازديد وبلاگم زياد ميشه. خواستم اين سايت رو به تو هم معرفي کنم . حتما تبادل لينک کن چون لذت وبلاگ نويسي تو آمار بالاست.منتظرم.مرسي. http://tabadolelinks.ir