جشن فندوقچین در اکوجان

 

جشن فندق چین در اکوجان

 

جشن فندق چین ،این آیین مردمی در روستای اکوجان از توابع رودبار شهرستان قزوین برگزار شد.

در این مراسم که همزمان با آغاز برداشت محصول فندق از باغ‌های منطقه‌ی رودبار شهرستان و رودبارالموت برگزار گردید، باغداران و اهالی روستای اکوجان پس از مراسم شکرگزاری به باغ‌های فندق رفتند و به چیدن محصولات پرداختند. این آیین که با نواختن دهل و سرنا، کشتی‌هاو ورزش‌های محلی همراه بود موجی از شادمانی را بین مردم پر تلاش منطقه ایجاد کرد.

محمد مهدی رضا پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر افزود: یکی از راه‌های معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی احیای جشن‌های شکرگزاری در مناطق مختلف است که می‌تواند در جذب گردشگرنقش مهمی را ایفا نموده و به رونق اقتصادی آن کمک نماید.

خانم ربیعی دهیار روستای اکوجان نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این جشن گفت: برگزاری جشن فندق چین به معرفی امکانات منطقه کمک می‌کند و با جذب گردشگران موجب رونق اقتصادی روستاهای این بخش می‌شود.

 وی همچنین گفت: محصول فندق در تامین معیشت مردم روستاهای ناحیه نقشی تعیین کننده دارد و اهالی روستای اکوجان با همکاری دهیاری و شورای روستا، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بخشداری رودبار شهرستان و مدیریت جهاد کشاورزی برای معرفی توانایی‌های گردشگری ناحیه اقدام به برگزاری این جشن مردمی کردند و ما امیدواریم با بهبود شرایط فروش این محصول که جشن فندق چین نیز تاثیربسیاری در آن داشته بتوانیم از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کنیم.

شایان ذکر است: این جشن در روستای اکوجان یکی از روستاهای هدف گردشگری از توابع رودبار شهرستان استان قزوین برگزار گردید.

استان قزوین با برداشت سالانه یکهزارو ۲۰۰تن فندق از سطح یکهزار و ‪۶۰۰هکتارباغ‌های این محصول، پس از استان گیلان دومین تولیدکننده فندق کشور است. منطقه عمده تولید فندق در استان قزوین منطقه الموت است و کشت این محصول در اینمنطقه بیش از‪ ۴۰سال سابقه دارد. ارقام مهم فندق در استان قزوین شامل سیاه و سفید بومی الموت، زرآبادی، بادامیاست که در بین ارقام فندق استان قزوین بجز رقم بادامی بقیه به شکل گرد و دو پهلو ودارای مغزی سفید با طعم شیرین و معطر هستند. روستاهای رشکین، پررود، آکوجان، تلاتر، پرچکوه، فشک، هیر، قسطین، جوینک، بارود،ازگنین سفلی و سفیدآب، زواردشت، محل‌های سنتی تولید عمده فندق در استان قزوین به شمارمی‌روند. مغز دانه فندق مصرف خوراکی دارد و از آن روغن نیز می‌گیرند که در صنعت عطرسازیبکا

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
علی کریمی(شمس کلایه

سلام خسته نباشید تقاضا داشتم روستای شمس کلایه رو هم معرفی کنید با تشکر http://shamskelaye.blogfa.com/